Kolumbia to kraj, który ze względu na swoją niegdyś trudną sytuację polityczną, dopiero zaczyna być odkrywany przez turystów. Jest egzotyczny, a turyści są mile przyjmowani przez miejscową ludność. Jeżeli też się tam wybieracie i zastanawiacie się, jak zaplanować podróż do Kolumbii, poniżej podzielę się moimi doświadczeniami.

Przykładowy plan podróży do Kolumbii

A przy okazji trasa, jaką przez dwa miesiące zrobiłam, poznając klimat i kulturę tego pięknego kraju:

Cartagena/Boquilla/Wulkan Totumo

Rodadero (nie polecam), Park Tayrona

Minka

Palomino

Rioacha i pustynia na La Guajirze

Taganga

Karnawał w Barranquilli

Cali

Salento

Guatape/ Medellin

San Andres

Po kliknięciu w odnośniki dowiecie się więcej o każdym z miejsc.

Jak zaplanować podróż do Kolumbii? Informacje praktyczne

Kolumbia jak zaplanować podróż

*Nie trzeba wizy do 90 dni, przy pobycie powyżej 60 dni płaci się opłatę (chyba coś koło 60 tysięcy)

*konieczne są wtyczki amerykańskie

*jeżeli wybieracie się do regionu kawy, weźcie ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową, jeżeli na San Andres buty do wody

*odległości są duże np. z Cartageny do Medellin autobusem jedzie się 15 godz. Można wziąć autobus nocny, albo dopłacić trochę i przelecieć autobusem.

*odpadają raczej wycieczki organizowane na własną rękę – do Zaginionego miasta, czy na pustynię na La Guajirze nie można się udać inaczej jak z przewodnikiem

*jeżeli chcecie nurkować, wybierzcie się do Tagangi, na San Andres, albo na Providencię

*jeżeli chcecie uprawiać trekking, rozważcie Mincę i Salento

*sprawdźcie ceny, nim cokolwiek zaplanujecie. Chciałam płynąć na wyspę Gorgonę ze względu na unikalne miejsca nurkowe, ale najpierw trzeba dolecieć samolotem do miejscowości przy brzegu (nie da się dojechać autobusem), potem za kilkaset złotych popłynąć motorówką, a na samej wyspie czekają nas noclegi za 1000 złotych dla dwóch osób za dobę. Warto uniknąć takich niespodzianek. Tańszą opcją na nurkowanie na Gorgonie (a ponoć warto, bo można spotkać fascynujące zwierzęta- walenie, ryby młoty, rekiny itp.), jest wykupienie pakietu na 5 dni nurkowych, gdzie śpi się na statku. Cena to coś ponad $500.

*W bankomatach DaVivienda można wyjąć pieniądze nie płacąc prowizji, ale mają odrobinę wyższy kurs niż inne. Sprawdźcie, co wam się bardziej opłaca.

*Przy lotach wewnątrzkrajowych można mieć ze sobą wodę i kosmetyki powyżej 100 ml.

Kolumbia ciekawostki

ciekawostki i informacje praktyczne Kolumbia

*Kolumbijczycy są niezwykle sympatyczni. Jeżeli nie jesteś zainteresowany ich produktem, wskażą ci konkurencję, która może mieć podobny produkt. Z chęcią pomagają.

*Typowy kolumbijski obiad dnia na północy kraju to ryba smażona na głębokim tłuszczu, kokosowy ryż (najpierw praży się go z mlekiem kokosowym i cukrem, potem gotuje), patacones (czyli placuszki z platana, zielonego banana) i surówka.

*Na ulicy można kupić sobie soki z różnych egzotycznych owoców. Nie jest to jednak szczególnie zdrowa opcja, bo robi się jej z pulpy kupionej w supermarkecie, białego cukru i wody.

*Do wszystkiego dodają limonkę, nawet do kiełbaski. Mango serwuje się z sokiem z limonki i solą.

*Do obiadu podają zazwyczaj panelę- czyli wodę z melasą, powstałą przy produkcji cukru z trzciny cukrowej

*Większość podstawowych słów różni się od tych hiszpańskich np.

Chivo- cabra- koza

Listo-vale- ok.

Moro-faro-latarnia

Lancha-barca-łódka

 

*W sklapach i na straganach znajdziesz całą masę egzotycznych owoców. Spróbuj pitayi i mangostino.

*W Kolumbii wydobywa się szmaragdy, więc możecie tam dostać biżuterię z tego pięknego kamienia taniej. Miejscowością, gdzie możecie dostać je u źródła jest Otanche w regionie Boyaca. Z drugiej ręki Bogota, Cartagena, San Andres. Ewentualnie Palomino. W regionie Boyaca można też zakupić swetry z wełny.

*Obierki z ananasa razem z cukrem i wodą gotuje się, żeby otrzymać kompot. To dlatego przy zakupie ananasa, życzliwy sprzedawca zaoferuje, że go wam obierze.

Mam nadzieję, że pomogłam wam w tym, jak zaplanować podróż do Kolumbii. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, wątpliwości, piszcie śmiało. Postaram się pomóc.

 

print
Kategorie: Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Podróże

Medellín miasto na miarę XXI wieku

W Medellín spędziłam tydzień. Przeszłam tam wiele uliczek i zobaczyłam wiele zabytków. Nie wszystkie są warte polecenia, mimo tego, że pozytywnie zostały ocenione na Tripadvisor. Co warto zobaczy w Medellín? Plaza Botero- Botero jest najbardziej Czytaj więcej…

Podróże

Cali w rytmie salsy- Podróż do Kolumbii

Czeka was podróż do Kolumbii? Zajrzycie do Cali. Miasto aż tętni rytmem salsy.  Kiedyś znane z działalności karteli narkotykowych, dzisiaj roztańczone. Cali stało się światową stolicą salsy, po tym, gdy grupa Niche nakręciła przebój Cali Pachangero, Czytaj więcej…

Podróże

Santa Marta w Kolumbii – brama do Minki i Tagangi

Santa Marta w Kolumbii jest miasteczkiem położonym na północy kraju. Warto się tam znaleźć nie ze względu na nią samą, ale na to, że stamtąd jadąc w cztery strony świata można się dostać do ciekawych Czytaj więcej…