Aby rano się rozbudzić, zaparzasz małą czarną. Czasem pijesz ją dla smaku. Często na opakowaniu zawarta jest informacja, że to kawa kolumbijska. Kolumbia jest ogromna, żeby ją przejechać z północy na południe potrzeba około 30 godzin. Skąd dokładnie pochodzi kawa kolumbijska?

W centrum Kolumbii znajduje się region kawy zwany po hiszpańsku Eje Cafetero. Najbardziej znanym miasteczkiem odwiedzanym w tamtym regionie jest Salento. Jest bardzo turystyczne, ale tak urocze, że pierwszy raz tłum ludzi nie razi.

Co można zobaczyć w Salento?

valle de cocora treeking kolumbia salento

*Największą atrakcją tego regionu jest słynna Valle de Cocora. Czyli przepiękna dolina z 30 metrowymi palmami.

valle de cocora w kolumbii

Valle de cocora

Jeżeli chcesz zobaczyć tylko ją, albo jesteś budżetowym podróżnikiem, możesz zobaczyć ją za darmo, jeżeli nie wejdziesz na teren parku, tylko będziesz obserwował ją z drogi. Jest też opcja 4 godzinnej, naprawdę fajnej trasy. Za wstęp na nią trzeba zapłacić 5 tyś peso (6 zł). Miejscowi ludzie polecają zboczyć nieco z trasy i za dodatkowe 5 tyś peso wejść do sanktuarium kolibrów. Uważam, że nie warto, bo mają tylko cztery karmniki, a po wejściu na szczyt, gdzie jest knajpka, w której można kupić gorącą czekoladę z serem (nie ma nic do jedzenia, a czekoladę robi się łącząc kakao z melasą), rośnie mnóstwo kwiatów i kolibry tam występują naturalnie. W miejscu, z którego widać palmy, można sobie też obserwować papugi na wolności. Są niezwykle hałaśliwe, nietrudno je zauważyć.

 

 

valle de cocora willis

Do Valle de Cocora dostaniesz się z centrum Salento. Od rana stoją tam typowe samochody tego regionu Willisy, które za 4 tyś peso zawożą do bram doliny. Podróż trwa 20 minut.

Kawa kolumbijska w Salento

*Tour de cafe Tutaj dowiesz się, czym jest prawdziwa kawa kolumbijska. Możesz wybrać się do okolicznych gospodarstw zajmujących się prosalento tour de cafedukcją kawy, zwanych przez Kolumbijczyków fincami. Przejdziesz krok po kroku proces produkcji, a na końcu zostaniesz poczęstowany ich wyrobem. Produkują arabikę, która potrzebuje wyższej wysokości nad poziomem morza. Jest uważana za najlepszy gatunek kawy, ale mnie ze względu na kwaśny posmak nie przypadła do gustu.

 

 

*Wycieczki konne. Mój numer jeden. Polecam Cabalgatas Don Pablo. Konie były wspaniałe, a cena niewygórowana.

wycieczki konne salento cabalgatas

Za trzygodzinną trasę do wodospadu i z powrotem zapłaciliśmy 55 tyś (66 zł). Gdy wyjeżdżaliśmy jeden koń nam wszedł w drugiego, bo nie umieliśmy nimi kierować. Wracaliśmy galopem. Koniki są mniejsze niż te polskie, co może wpływać na to, że łatwiej je prowadzić. Żałowałam tylko, że nie pojechaliśmy na czterogodzinną wycieczkę.

 

*Wycieczka na wulkan Volcán del Machin. Trzeba zabrać ze sobą namiot.

Powyższe punkty nie wyczerpują listy, co można zobaczyć w Salento w Kolumbii. Jest tego więcej. Konno można by jeździć w różne miejsca. Oprócz tego przewodnicy oferują różne wycieczki zorganizowane, ale to są już droższe opcje. Można też pochodzić po małych sklepikach i upolować coś z rękodzieła.

Salento Kolumbia informacje dodatkowe

Dobrze jest mieć kurtkę przeciwdeszczową, bo codziennie od około godziny 16 pada. Czasem też możemy się spodziewać opadów deszczu rano.

Polecam zjeść w Rincon de Lucy. Za 8 tyś (10 zł), dostaniecie smaczną porcję. Następna w kolejności jest ciut tańsza Etnia.

Z hosteli polecam trzy. Wybrałam je ze względu na położenie i cenę. Z Hostal Los Girasoles widać dolinkę. Ma krzesła i hamaki na tarasie. Tam właśnie się zatrzymaliśmy.

Druga opcja to Hostal de Loro. Również położony na uboczy, w spokojniejszej części i zapewnia śniadanie w cenie. Tam niestety zabrakło na nas miejsca, ale obejrzeliśmy i wydaje się być przyjemny.

Jeżeli lubicie kameralne podwórza i lubicie się socjalizować, polecam Estrella sin Frontera. Ma fajną część wspólną, niestety śpi się w chatkach, w których mieści się tylko łóżko.

Jeżeli nie przekonają was zdjęcia, że Salento jest warte  odwiedzenia, jako cel swojej podróży możecie wybrać Filandię. Została nam polecona przez napotkanych podróżników, którzy przedstawili ją jako spokojniejsze miejsce. Chociaż bloking.com pokazywał ten sam stopień zarezerwowanych lokali w Salento, jak i w Finlandii, ale zawsze możecie sprawdzić. Innym miasteczkiem, które możecie rozważyć, jest El Jardin. Ma taki sam klimat jak Salento, jest jeszcze nieodkryte i zostało nam polecone przez miejscowych. Tam możecie pojechać do słynnej Cueva de Esplendor, czyli jaskini, w której można zobaczyć wodospad.

Jak dojechać do Salento?

Jeżeli podróżujesz samolotem, najbliżej jest lotnisko w Pereirze, stamtąd busikiem ok. 40 min do Salento.

Można dojechać z Cali autobusem do Armenii, a stamtąd do busikiem do Salento. Z Cali do Armenii jedzie się ok. 3.5 godz.

Z Medellin do Salento podróż trwa od 8 do 10 godzin, zależnie od linii autobusowej. Można dojechać bezpośrednio, albo dostać się do Pereiry i stamtąd złapać busa bezpośrednio do Salento. Droga to niezłe serpentyny. Osoby z chorobą lokomocyjną, niech się zaopatrzą w Aviomarin.

W kasie można się targować. Często, gdy zapytasz o cenę w okienku, podziękujesz i zamierzasz odejść, cena ulega obniżeniu.

Jeżeli nie wybieracie się do centrum Kolumbii, a marzy wam się kawa kolumbijska, wpadnijcie do Minki, która znajduje się na północy kraju i jest równie uroczym miejscem.

kawa kolumbijska finca w salento

print

Kategorie: Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Podróże

Jak zaplanować podróż do Kolumbii? Porady i ciekawostki

Kolumbia to kraj, który ze względu na swoją niegdyś trudną sytuację polityczną, dopiero zaczyna być odkrywany przez turystów. Jest egzotyczny, a turyści są mile przyjmowani przez miejscową ludność. Jeżeli też się tam wybieracie i zastanawiacie Czytaj więcej…

Podróże

Medellín miasto na miarę XXI wieku

W Medellín spędziłam tydzień. Przeszłam tam wiele uliczek i zobaczyłam wiele zabytków. Nie wszystkie są warte polecenia, mimo tego, że pozytywnie zostały ocenione na Tripadvisor. Co warto zobaczy w Medellín? Plaza Botero- Botero jest najbardziej Czytaj więcej…

Podróże

Cali w rytmie salsy- Podróż do Kolumbii

Czeka was podróż do Kolumbii? Zajrzycie do Cali. Miasto aż tętni rytmem salsy.  Kiedyś znane z działalności karteli narkotykowych, dzisiaj roztańczone. Cali stało się światową stolicą salsy, po tym, gdy grupa Niche nakręciła przebój Cali Pachangero, Czytaj więcej…