W Medellín spędziłam tydzień. Przeszłam tam wiele uliczek i zobaczyłam wiele zabytków. Nie wszystkie są warte polecenia, mimo tego, że pozytywnie zostały ocenione na Tripadvisor.

Co warto zobaczy w Medellín?

  • Plaza Botero- Botero jest najbardziej znanym kolumbijskim artystą. Na tym skwerku można pooglądać jego modernistyczne rzeźby. Jednych zachwycą, drugich nie, ale warto się przyjrzeć i wyrobić swoją opinię.
  • Comuna 13- Dzielnica, poprzednio bardzo biedna, którą miasto postanowiło podźwignąć ekonomicznie, budując tam szereg elektrycznych schodów, czyniąc je dzięki temu atrakcją turystyczną.
  • Kolejki elektryczne, które zbudowano po to, by umożliwić biednym mieszkańcom dojazd do centrum do pracy. Szacuję, że zamiast dwóch, trzech godzin w jedną stronę, ich podróż trwa teraz około godziny. Chociaż wyglądają jak kolejki linowe, które możemy spotkać na nartach, to warto się nimi przejechać, żeby popatrzeć na Medellín z góry i poczuć klimat miasta. Nie warto natomiast moim zdaniem dopłacać za wjazd do Parque Arvi. Trasy są tam i tak zamknięte. Żeby pozwiedzać terytorium parku, trzeba wykupić, jak to w Kolumbii bywa, wycieczkę z przewodnikiem. Po wjeździe kolejką, można wyjść tylko poza terytorium parku i tam zrobić sobie pół godzinny spacer. Można tam też dojechać autobusem, co jest opcją bardziej ekonomiczną.
  • Pueblito Paisa- stąd roztacza się wspaniały widok na miasto.
  • Jardín Botanico de Medellín- w jego centrum, przy małym zbiorniku wodnym, znajduje się miejsce, gdzie spacerują sobie iguany. Warto poobserwować te małe zwierzęta, które wygladają, jak dinozaury w miniaturze.

Kolumbia ciekawostki

Medellín- o czym jeszcze pamiętać?

Guatape Penon Penol

  • Gdy wam się znudzi Medellín, a zostało wam jeszcze kilka dni do odlotu, możecie się wybrać do Guatape. Jest to region pod znakiem żywiołu wody. Nie jest tak uroczy, jak go opisują i przez to trochę się na nim zawiodłam. Niemniej jednak, jeżeli już tam się wybieracie możecie uprawiać sporty wodne (skuterki wodne na około pół godziny to koszt 90 tyś peso czyli około 120 zł), możecie zrobić sobie 3-4 godzinną trasę trekingową z Guatape do Penol i z powrotem, możecie wyjść na osławione Penon, czyli górę widokową. Koszt wejścia wynosi coś koło 25 zł i według napotkanych Polaków nie było warto, bo taki sam widok rozciągał się z góry, jak i z parkingu przed wejściem.
  • Możecie pójść do krawca. W okolicy Galerii San Diego znajdziecie kilku. Za uszycie sukienki zapłaciłam 85 tyś (cena łącznie z materiałem).
  • Inna opcja na wycieczkę, to pobliskie Caldas, gdzie możecie udać się na wycieczkę konną, albo trekking. Polecam tam zjeść w restauracji Ambrosia, właściciele bardzo starają się zrobić dobre wrażenie i jedzenie było smaczne.
  • Warto wyrobić sobie zieloną kartę Civica, po jednej na osobę. My mieliśmy jedną na dwie osoby i przez to nie mieliśmy darmowych przesiadek z metra do autobusu, czy z kolejki linowej do autobusu. Byłoby to przydatne podczas dojazdu do schodów ruchomych w Comuna 13. Pytajcie na stacjach, bo nie na każdej można wyrobić kartę.
  • To było pierwsze miasto, gdzie nie poszłam na free walking tour. Ze względu na dużą liczbę osób, w wycieczce mogły uczestniczyć tylko te osoby, które dokonały rezerwacji.

Innym kolumbijskim miastem, osławionym ze względu na działalność karteli narkotykowych, jest Cali. Warto spędzić tam kilka dni tańcząc salsę i zwiedzając miasto. Czas przejazdu między nimi to około 12-13 godzin autobusem.

print
Kategorie: Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Podróże

Jak zaplanować podróż do Kolumbii? Porady i ciekawostki

Kolumbia to kraj, który ze względu na swoją niegdyś trudną sytuację polityczną, dopiero zaczyna być odkrywany przez turystów. Jest egzotyczny, a turyści są mile przyjmowani przez miejscową ludność. Jeżeli też się tam wybieracie i zastanawiacie Czytaj więcej…

Podróże

Cali w rytmie salsy- Podróż do Kolumbii

Czeka was podróż do Kolumbii? Zajrzycie do Cali. Miasto aż tętni rytmem salsy.  Kiedyś znane z działalności karteli narkotykowych, dzisiaj roztańczone. Cali stało się światową stolicą salsy, po tym, gdy grupa Niche nakręciła przebój Cali Pachangero, Czytaj więcej…

Podróże

Santa Marta w Kolumbii – brama do Minki i Tagangi

Santa Marta w Kolumbii jest miasteczkiem położonym na północy kraju. Warto się tam znaleźć nie ze względu na nią samą, ale na to, że stamtąd jadąc w cztery strony świata można się dostać do ciekawych Czytaj więcej…