Santa Marta w Kolumbii jest miasteczkiem położonym na północy kraju. Warto się tam znaleźć nie ze względu na nią samą, ale na to, że stamtąd jadąc w cztery strony świata można się dostać do ciekawych destynacji podróżniczych.

Obszar w Santa Marta w Kolumbii, który jest na mapie zaznaczony jako zabytkowa część, to tak naprawdę ogromny plac handlowy, gdzie można pochodzić, poszperać, by znaleźć tańsze ubrania i owoce.

Obok Mercado, z miejsca, z którego odjeżdżają busy do Parku Tayrona, są schody na górę. Tam w knajpce najbliżej schodów polecam zjeść obiad. Był smaczny i kosztował ok. 10 zł. Można tam też kupić tanie owoce.

Santa Marta punktem przesiadkowym

Z Santa Marta można udać się do:

Tagangi

Santa Marta Taganga Kolumbia

W zależności, w której części Santa Marta wsiadacie, to do Tagangi dojedziecie po pół do godziny czasu.

Taganga jest turystyczną miejscowością, która jednak przypadła mi do gustu. Jest to znane miejsce nurkowe. Za dzień nurkowy zapłacicie 150 tyś (ok. 190 zł)(nam udało się wytargować na 130 tyś.). Blisko brzegu można snorklować. Nie ma tam raf, znajdują się tylko na terytorium parku, ale można pooglądać rybki. Jeżeli wyjedziecie na nurkowanie, macie szansę zobaczyć węże morskie, rozdymkę, rybkę, która, gdy się przestraszy, to zmienia kolor (prawdopodobnie pez tero) i trawę, która się chowa, gdy machnie się w jej kierunku ręką oraz wiele innych.

Taganga znajduje się po zachodniej stronie Parku Tayrona, który począwszy od zaszłego roku jest raz do roku zamykany na miesiąc, na prośbę mieszkającej tam rdzennej ludności. Jeżeli Park jest zamknięty, to wstęp do najpiękniejszych raf znajdujących się tuż przy parku, także jest zakazany. My trafiliśmy tam w okresie zamknięcia Parku i chociaż przez to nie zobaczyliśmy najpiękniejszych raf, to nacieszyliśmy się Tagangą, którą nie była zawalona turystami. I może dzięki temu udało nam się wynegocjować 20 tyś rabatu za nurkowanie.

co zwiedzić w Mince w Kolumbii tour de cacao

Minka

Jest to wspaniałe górskie miasteczko, gdzie można uprawiać trekking, pójść na tour de cacao i poznać tukana Tukiego. Poczytacie o tym tutaj.

Do Minki dojedziemy w 40 min, łapiąc busiki spod mercado.

Park Tayrona, Palomino, Rioacha

Do Parku Tayrona jedzie się koło godziny, do Palomino ok. 2 godz , a do Rioachy 3 godz.

Park Tayrona jest bardzo znanym i turystycznym miejscem w Kolumbii. Wstęp drożeje z roku na rok. W 2018 za wstęp płaciliśmy prawie 65 zł za osobę. Zanim tam pojechałam, czytałam, że można podczas trekingu pooglądać dzikie zwierzęta, a podczas snorklowania pooglądać rafy. Na miejscu okazało się, że przez drogę przewalają się takie tłumy turystów, że o żadnych zwierzętach nie ma mowy. Raf też się nie dało pooglądać, bo były fale. Były za to piękne plaże na Arrecifes. Tylko nie wiem, czy to jest dobra cena za dzień na plaży. Jeżeli mimo to Park Tayrona wydaje się wam interesującym miejscem, to polecam bilet zarezerwować wcześniej, bo jest ogromna kolejka przy wejściu, a z rezerwacją można podjeść do osobnego okienka. Dodatkowo, za tą cenę dobrze jest zostać co najmniej na dwa dni. Można sobie wynająć hamak za ok. 20 tyś.

Palomino oferuje piękną, rajską plażę.

Rioacha jest spokojnym miasteczkiem z dostępem do plaży. Jest bazą wypadkową na La Guajirę – terytorium pustynne Kolumbii.

Ciudad Perdida – Zaginione Miasto

Jeżeli planujecie zwiedzić kolejną atrakcję turystyczną Kolumbii, czyli Zaginione Miasto, trasę rozpoczniecie z Parku Tayrona. Zaginione Miasto w Kolumbii nie jest atrakcją, na zwiedzanie której można wybrać się samemu. Obowiązkowe jest wykupienie wycieczki z przewodnikiem. Można wybrać opcję 3 lub 5 dniową, obie kosztują ok. 1000 zł. W cenę wliczony jest przewodnik, wyżywienie i noclegi w hamaku. Główną atrakcją jest sama droga, bo na miejscu można znaleźć tylko trochę kamieni, które pozostały po Ciudad Perdida.

 

kolumbia cartagena

Cartagena

Do Cartageny z Santa Marta jedzie się ok. 2,5 godziny. Jest to przepiękne, portowe miasteczko, pełne kwiatów. Stąd można wykupić sobie pakiety wycieczkowe na pobliskie wyspy, żeby spędzić dzień na plaży i posnorklować np. Isla Baru, Islas de Rosario. Niestety, jak to w Kolumbii bywa, nie można liczyć, że zorganizujecie sobie wycieczkę na własną rękę i zaoszczędzicie. Trzeba wykupić wycieczkę, licząc się w najtańszej wersji z kosztami rzędu 80 tyś (ok. 100 zł). W cenie podróż na wyspę, wycieczka panoramiczna i jeden posiłek. Jeżeli zapłacicie 170 tyś, to w cenie będzie dowóz, wycieczka, godzinny snorkling, wizyta na kilku plażach, obiad, owoce i ceviche.

print
Kategorie: Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Podróże

Jak zaplanować podróż do Kolumbii? Porady i ciekawostki

Kolumbia to kraj, który ze względu na swoją niegdyś trudną sytuację polityczną, dopiero zaczyna być odkrywany przez turystów. Jest egzotyczny, a turyści są mile przyjmowani przez miejscową ludność. Jeżeli też się tam wybieracie i zastanawiacie Czytaj więcej…

Podróże

Medellín miasto na miarę XXI wieku

W Medellín spędziłam tydzień. Przeszłam tam wiele uliczek i zobaczyłam wiele zabytków. Nie wszystkie są warte polecenia, mimo tego, że pozytywnie zostały ocenione na Tripadvisor. Co warto zobaczy w Medellín? Plaza Botero- Botero jest najbardziej Czytaj więcej…

Podróże

Cali w rytmie salsy- Podróż do Kolumbii

Czeka was podróż do Kolumbii? Zajrzycie do Cali. Miasto aż tętni rytmem salsy.  Kiedyś znane z działalności karteli narkotykowych, dzisiaj roztańczone. Cali stało się światową stolicą salsy, po tym, gdy grupa Niche nakręciła przebój Cali Pachangero, Czytaj więcej…